Dink A Dilly ll Instructions and Teams

Welcome to the Dink A Dilly II Sun City Grand Pickleball Tournament

 

Instructions

 

  • Wednesday, November 28th – Woman Division
  • Thursday, November 29th – Men Division
  • Friday, November 30th – Mixed Division

 

  • Check In and t-shirt distribution will be 7:00 am – 7:30 am at the pavilion
  • You will also get your lunch ticket at that time
  • ALL PLAYERS MUST BE CHECKED IN BY 7:30 AM EACH DAY!!!!

 

  • Each skill bracket will have its own row of courts and their own court monitor
  • This is a double elimination tournament
  • The winner bracket will play 2 out of 3 games to 11 (win by 2)
  • The loser bracket will play 1 game to 15 (win by 1)
  • The first server will wear a wrist band during all games
  • (MAKE SURE YOU KNOW WHO THE 1ST SERVER ON YOUR TEAM WILL BE)
  • The 2 teams will decide who the first team to serve and what side
  • If your team has any questions, please ask your court monitor
  • We will have ref’s for medal matches
  • First aid will be available everyday
GOOD LUCK & HAVE FUN

 

Teams

 

Dink A Dilly Teams Men Division
Court 9 Courts 5-8 Courts 13-16 Courts 1-4
Novice/2.5 round robin Team 3.0 Team 3.5 Team 4.0
1 Stan Debber 1 Curt Struyt 1 Dan Neilsen 1 Craig Soubliere
2 Don Peterson Terry Martell Wes Knight Steve Jochmans
3 Joe Shevlin 2 Gary Heim 2 Bob Siegel 2 Gene Pearl
4 Howard Higgen Gene Sobba Robert Williams Ryan Davis
3 Jim Maddox 3 Frank Weber 3 Dave Fontaine
Tom Simonson Paul Spurgeon Roy Seaverson
4 Hart Renger 4 Jeffrey Baker 4 Dave Walker
Randy Campbell Terry Johnson Mitchell Miller
5 Eugene Kit 5 Kenny Moss 5 Harold Dreyer
Robert Johnson Bob Lindsay Mark Weber
6 Mark Sexton 6 Michael Mazur 6 Rob White
Donald Cacciatore Mike Cameron Rick Folk
Courts 10-12 7 Tim Korevec 7 Ron Beachy
Team 4.5 Bob Schoeler Stewart McWilliams
1 Jeff Stone 8 Guy McKoy 8 Dennis Gallaher
Dan Kratz Jeff Cretors Terry Loy
2 David Nedelman 9 Steve Schneider
Earle Greenberg Stewart Temler
3 John Savoy 10 Jerry Lauer
Troy Konz David Shaw
4 Rod Hamilton 11 Richard Merring
Larry Laux Michael Butler
12 Ron Grant
Michael Olson
Dink A Dilly Teams Women Division
Courts 9-12 Courts 5-8 Courts 13-16 Courts 1-4
Team 2.5 Team 3.0 Team 3.5 Team 4.0
1 Ruth Grant 1 Jody Jochmans 1 Angie Robinson 1 Robyn Chiappini
Barb Thompson Cindy Van Ginkel Judy Spaulding Laura Forbe
2 Nancy Struyk 2 Cryslynn Walker 2 Inga Loy 2 Jane White
Cherie Sheylin Terrie Watkins Pat Lorenz Diane Fontaine
3 Nancy Sund 3 Louise Merring 3 Linda Lindsay 3 Wendy Markley
Brenda Kraemer Eileen Saunders Alice Chen Elizabeth Folk
4 Kim Powell 4 Aileen Siegel 4 Sharon Villanueva 4 Susan Konz
Dianne Gibbons Irene Pearl Cindy Baker Jennie Riazanski
5 Deborah Williams 5 Cindy Blumi 5 Cokie Lopinski 5 Pam Speer
Sandra Myers Cecelia Walker Kathy Bailey Pat Stolarz
6 Denise Jeffries 6 Jackie Korevec 6 Karen Butler 6 Julie Billetz
Marjo McDougall Juvann Williams Sandie McTavish Jan Sheid
7 Kathy Gorden 7 Lorraine Seaverson
Cheri Cameron Janice Roberts
8 Vicki Sexton 8 Sheri Williams
Joyce Mitchell Denna O’Connell
9 Dorothy Mazur
Suzy Mitchell
Dink A Dilly Teams Mix Doubles
Court 9 Courts 5-8 Courts 13-16 Courts 1-4
Novice/2.5 round robin Team 3.0 Team 3.5 Team 4.0
1 Cherie Shevlin 1 Kathy Gorden 1 Cokie Lepinski 1 Pat Stolarz
Bill Wells Donald Cacciatore Mike Cameron Rich Folk
2 Susan Wells 2 Jackie Korevec 2 Julie Seaverson 2 Jane White
Howard Higgen Gene Sobba Robert Williams Dave Fontaine
3 Marjo McDougall 3 Brenda Kraemer 3 Sharon Villanueva 3 Wendy Markley
Joe Shevlin Jim Maddox Michael Butler Mark Weber
4 Sandra Myers 4 Cheri  Cameron 4 Inga Loy 4 Jan Scheid
Stan Debbler Eugene Kit Michael Mazur Steve Jochmans
5 Kim Powell 5 Cryslynn Walker 5 Linda Lindsay 5 Robyn Chiappini
Don Peterson Walter Fuller Stewart Templer Roy Seaverson
6 Juvann Williams 6 Denna O’Connell 6 Julie Billetz
Curt Struyk Dan Nielsen Ron Beachy
7 Aileen Siegel 7 Alice Chen 7 Jennie Rianzanski
Jim Barbour Richard Merring Stewart McWilliam
8 Jody Jochmans 8 Cindy Van Ginkel 8 Diane Fontaine
Courts 10-12 Mark Sexton Wes Knight Craig Soubliere
Team 4.5 9 Vicki Sexton 9 Colleen Zlimen 9 Pam Speer
1 Rod Hamilton Gary Heim Bob Schoeler Dave Walker
Earle Greenberg 10 Eileen Saunders 10 Dianne Dreyer 10 Elizabeth Folk
2 John Savoy Robert Johnson Terry Johnson Harold Dreyer
Rob White 11 Louise Merring 11 Karen Butler 11 Laura Forbes
3 Darren Duncan Terry Martell Kenny Moss Casey Szukalski
Troy Konz 12 Ceceila Walker 12 Alice Emerick 12 Susan Knoz
4 David Nedelman Hart Renger Mike Anderson Ryan Davis
Dan Kratz 13 Janice Roberts 13 Kathy Bailey
Tom Simonson Bob Siegel
14 Pat Lorenz
Garth Merkeley
15 Sandie McTavish
Terry Loy
16 Sheri Williams
Michael Olson
17 Jill Gallaher
Tim Korevec
18 Erica Muzsley
David Shaw
19 Suzy Mitchell
Bob Lindsay
20 Ann Gouk
Guy McKoy
21 Leanne Peterson
Frank Weber
22 Lorraine Seaverson
Ron Grant

Comments are closed.